پشـتیبانی (فقط واتس اپ و تلگرام)

تلگرام واتس اپ

دستگاه cnc سنگ

فرمت » دستگاه صنعتی » دستگاه cnc سنگ
دستگاه cnc سنگ

امتیاز

اشتراک گذاری

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

دستگاه cnc سنگ

دستگاه CNC سنگ ، ابزاری اتوماتیک است که برای حکاکی و شکل دهی سنگ برای مقاصد مختلف مثل ایجاد طراحی های معماری، تولید مجسمه یا تولید سنگ کابینت به کار می رود. استفاده از دستگاه cnc سنگ برای تولید مجسمه ها با جزئیات عمیق طراحی، فرایندی کاملا جدید بوده و در گذشته این کار تنها با کمک گرفتن از دست انسان و به طور سنتی امکان پذیر بوده است.

در حقیقت، از گذشته های خیلی دور و پیش از ابداع دستگاه CNC سنگ ، حکاکی و برشکاری سنگ جهت استفاده های گوناگون، توسط دست انسان انجام می شد. برش کاری سنگ توسط دست بسیار طاقت فرسا و دشوار و همچنین زمان بر بود. مهم تر از موارد ذکر شده، برشکاری با استفاده از دست انسان ظرافت و دقت کافی را دارا نبود. همچنین از آنجایی که به فردی ماهر و با تجربه نیاز بود، این کار بسیار پرهزینه بود. در قرن ۱۸ میلادی، حکاکان برای اولین بار تصمیم گرفتند تا از ابزار های فلزی برای حکاکی سنگ ها استفاده کنند. اما امروزه، با توجه به رشد روز افزودن تولید دستگاه CNC سنگ ، سادگی و قیمت ارزان آن ها، تقریبا بیشتر معماران از این روش برای تولید سنگ های تزئینی استفاده می کنند.

دستگاه cnc سنگ

دستگاه cnc سنگ در حال ساخت مجسمه

اهمیت دستگاه cnc سنگ

با اختراع و به کار گیری انواع دستگاه cnc سنگ ، دخالت دست انسان و در نتیجه خطای انسانی به حداقل رسید. زیرا دستگاه cnc سنگ به صورتی کاملا برنامه ریزی شده و خودکار و با استفاده از نرم افزار های گرافیکی و سه بعدی مخصوص طراحی و برش زنی را انجام می دهد. دستگاه cnc سنگ با توجه به ساختار قدرتمندی که دارد می تواند برای تراشکاری متریال های گوناگون مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به موارد ذکر شده می توان دریافت که دستگاه cnc سنگ ، به عنوان یک وسیله مهم صنعتی، سبب افزایش راندمان و بازدهی و همچنین دقت و سرعت تولید می شود.

عملکرد دستگاه cnc سنگ

دستگاه CNC سنگ با استفاده از سیستم کنترل کامپیوتری و تیغه ای که نوک آن از الماس ساخته شده است سنگ تراشی می کند. دستگاه cnc ، به کامپیوتر وصل بوده و کامپیوتر دستورالعمل های تراش کاری را به تیغه ارسال کرده و دقیق ترین طراحی ها را انجام می دهد. دستگاه cnc سنگ سریع بوده و یک مدل دیجیتال را روی شی مورد نظر با استفاده از تیغه مخصوص پیاده می کند.

دستگاه cnc سنگ

دستگاه cnc سنگ

برخی از انواع دستگاه cnc سنگ می تواند بسیار با دقت عمل کرده و تا کسری از اینچ نیز دقت تراشکاری داشته باشد. در این نوع دستگاه cnc سنگ ، از کاربید تنگستن یا الماس برای ساخت تیغه برش استفاده می شود. این نوع تیغه به راحتی می تواند به درون سنگ نفوذ کرده و آن را بتراشد.

کاربرد دستگاه cnc سنگ

دستگاه cnc سنگ کاربرد های گوناگونی دارد. از جمله کاربرد های دستگاه cnc سنگ می توان به ساخت انواع نماهای ساختمانی گلی، ایجاد انواع سرستون ها و پاستون ها، ایجاد انواع برجستگی و نقش و نگار های مختلف روی سنگ و کتیبه ها، تولید انواع ظروف سنگی و دکوری، تولید سنگ مزار، تولید انواع مجسمه، انواع روشویی و وان سنگی اشاره کرد.

دستگاه cnc سنگ

نقش های ایجاد شده روی سنگ با استفاده از دستگاه cnc

در حال حاضر بیشترین کاربرد دستگاه های cnc سنگ در ایجاد انواع نماهای برجسته در ساختمان سازی است. علاوه بر آن، از دستگاه cnc سنگ می توان جهت برش ورق های سیمان الیافی و گچ های فشرده که در بازار به صورت ورق آماده موجود هستند، استفاده کرد. همچنین با استفاده از دستگاه cnc سنگ می توان روی متریال های مختلف نظیر چوب، ام دی اف و حتی فلزات نرم مثل آلومینیوم نیز طرح های مختلف ایجاد کرد.  

خرید دستگاه cnc سنگ

پیش از خرید دستگاه cnc سنگ ، اطلاع از ویژگی های آن ضروری است. در اغلب موارد دستگاه cnc سنگ سه محور می تواند گزینه ای ایده آل برای مصارف سنگ تراشی عادی باشد. با استفاده از این دستگاه می توان انواع کتیبه های گلی و سنگی، انواع ظروف و غیره را تولید کرد. اما در اگر کاربرد های بیشتری مد نظر ما باشد، مثلا ساخت سرستون و پاستون، باید به فکر خرید دستگاه cnc چهار محور یا پنج محور باشیم. طبیعتا قیمت دستگاه cnc سنگ با افزایش تعداد محور افزایش پیدا می کند. مورد دیگری که باید در هنگام خرید دستگاه cnc سنگ به آن دقت کرد تعداد اسپیندل های دستگاه است. هرچه تعداد اسپیندل ها بالاتر رود تیراژ دستگاه و قابلیت cnc دستگاه نیز بالاتر می رود.

قیمت دستگاه cnc سنگ

نقش های ایجاد شده روی سنگ با استفاده از دستگاه cnc

افزودنی های دستگاه cnc سنگ

دستگاه cnc سنگ دارای افزودنی های بسیار زیادی است که می توان با استفاده از آن ها دستگاه را مناسب با کار هر فرد تغییر داد. برای مثال محور روتاری، دیسک و وکیوم پد از مواردی هستند که در دستگاه cnc سنگ قابل تغییر یا افزایش هستند.

افزودن محور روتاری در دستگاه cnc سنگ

در صورتی که محور روتاری زیاد تر شود قابلیت های دستگاه نیز بیشتر می شود. برای مثال با زیاد شدن محور روتاری یا همان محور گردان می توان انواع مجسمه و نرده های مختلف طرح دار و طرح های مختلف روی ظروف را ایجاد کرد. باید دقت شود که برای مثال برای تراشکاری یک سرستون ۷۵۰ میلی متری به قطر روتاری حداقل نهصد میلیمتر نیاز خواهیم داشت. زیرا معمولا عددی که اعلام می شود قطر کار بوده و در اکثر موارد سنگ به صورت بریده نشده و چهار گوش روی دستگاه بسته می شود.

افزودن دیسک و وکیوم پد در دستگاه cnc سنگ

افزودن دیسک به ما در برش اسلب کمک می کند. علاوه بر آن دیسک در کنار روتاری می تواند سرعت کار را نیز بالا ببرد. همچنین با استفاده از دیسک، دستگاه cnc سنگ تراش قابلیت برش ابزار و نرده را نیز پیدا می کند و تا حدودی می تواند وظیفه یک دستگاه پروفیل زن را نیز انجام دهد.

قیمت دستگاه cnc سنگ

دستگاه cnc سنگ

وکیوم پد ها معمولا به پمپ وکیوم یا همان پمپ خلا متصل شده و فشار معکوس ایجاد می کنند. از این ابزار برای برش سنگ های کانتر استفاده می شود. در حالت کلی برای نگه داشتن سنگ هایی که باید روی لبه آن ها کار شود، از وکیوم پد استفاده می شود.

ریموت کنترل و میز جک اسلب در دستگاه cnc سنگ

با استفاده از دستگاه ریموت کنترل می توان تنظیمات دستگاه را از راه دور کنترل کرد که گزینه ای بسیار کاربردی در کارگاه های بزرگ است. میز هیدرولیک نیز برای بارگیری سنگ های بسیار بزرگ مثل اسلب های مختلف به کار می رود. این میزهای هیدرولیک یا جک اسلب در دستگاه های برش اسلب معمولا استفاده می شوند.

افزایش تعداد اسپیندلها در دستگاه cnc سنگ

همانطور که در قسمت های قبل نیز اشاره شد، با افزایش اسپیندل، سرعت کار افزایش پیدا می کند. برای مثال در صورتی که دستگاه چهار هد باشد، در هر زمان مشخص به جای این که تنها یک قطعه کار تولید شود می توان چهار قطعه را همزمان تولید کرد. این کار سبب افزایش سرعت و نتیجتا تیراژ بالا می شود.

دستگاه سی ان سی سنگ و اپراتور کنترل

تکنولوژی به کار رفته در دستگاه cnc سنگ باعث راحت تر شدن کار انسان می شود. چرا که با استفاده از این دستگاه، کار ها در تعداد بالا و در زمان بسیار کم انجام می گیرند. نرم افزار های آرتکم و پاورمیل دو نرم افزار CAM بسیار پر کاربرد در دستگاه های cnc هستند که G-code ها را دریافت می کنند. نرم افزار آرتکم معمولا برای دستگاه های سه محور و دستگاه پاورمیل نیز برای دستگاه های ۴ محور یا بیشتر به کار می رود.

قیمت دستگاه cnc سنگ

دستگاه cnc سنگ

قیمت دستگاه cnc سنگ

فاکتور های تعیین کننده قیمت دستگاه cnc سنگ ، همانند فاکتور های تعیین کننده قیمت cnc معمولی هستند. برای مثال در دستگاه های cnc ، اندازه دستگاه بسیار مهم است. هرچه دستگاه بزرگتر و محور های بیشتری داشته باشد این بدان معناست که برای کار های پیچیده تری ساخته شده است. این موضوع قیمت آن را طبیعتا بالا می برد. عامل بعدی وزن دستگاه است. وزن بالاتر، معمولا به معنای با کیفیت تر بودن بدنه و فولاد به کار رفته در ساخت دستگاه بوده و قیمت بیشتری را می طلبد. کیفیت بهتر بدنه سبب بادوام تر بودن و عمر بیشتر دستگاه می شود.

کیفیت و نوع موتور دستگاه cnc نیز می تواند روی قیمت نهایی موثر باشد. هرچه کیفیت بالاتر رود و یا تعداد محور های دستگاه بیشتر شود طبیعتا قیمت هم بالاتر می رود. مورد بعدی نوع متریال مورد استفاده در دستگاه است. مثلا قیمت دستگاه cnc سنگ بالاتر از دیگر دستگاه های cnc است. با توجه به سیستم پیچیده و محکم تری که دستگاه cnc سنگ دارد این موضوع بدیهی است.

قیمت دستگاه cnc سنگ

نقش های ایجاد شده روی سنگ با استفاده از دستگاه cnc

هزینه دستگاه cnc سنگ

هزینه دستگاه cnc سنگ را می توان به دو بخش هزینه ثابت و اولیه تقسیم بندی کرد. هزینه ثابت بیشتر به قیمت دستگاه cnc سنگ مرتبط می شود. علاوه بر قیمت دستگاه cnc سنگ ، عوامل دیگری نیز مثل هزینه رهن کارگاه، لوازم جانبی مورد نیاز و غیره می توانند هزینه های ثابت را افزایش دهند. دسته دیگری از هزینه ها مربوط به هزینه های عملیاتی یا همان هزینه های جاری است. این هزینه ها شامل هزینه اجاره، هزینه قبوض، هزینه تعمیر و نگهداری و خرید لوازم مصرفی است. برای مثال یک دستگاه cnc سنگ نیاز به تجهیزات مصرفی مثل تیغ فرز cnc ، بلبرینگ اسپیندل و غیره دارد که معمولا پس از مدت زمان مشخص نیاز به تعویض دارند.

قیمت دستگاه cnc سنگ

نقش های ایجاد شده روی سنگ با استفاده از دستگاه cnc

برای مطالب بیشتر:

فرز cnc چهار محور

فرز cnc پنج محور

دستگاه رولینگ رزوه زن

دستگاه برش لیزری ورق فلزی

امتیاز

اشتراک گذاری

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

بیشتر بخوانید:

فرز cnc پنج محور

فرز cnc پنج محور می تواند فرایند ماشین کاری قطعات بسیار پیچیده را با کاهش حرکت های مورد نیاز برنامه نویسی و فیکسچر بندی انجام دهد.

دستگاه رولینگ رزوه زن

دستگاه رولینگ رزوه زن و فرایندی که انجام می دهد یعنی عملیات رزوه کاری جزء مهمی از صنعت را تشکیل می دهند. رزوه زنی با استفاده

اسکنر سه بعدی

اسکنر سه بعدی دستگاهی است که شکل و ظاهر اجسام را بررسی کرده و به تجزیه و تحلیل داده های مربوط به آن ها می پردازد.

دستگاه برش لیزری ورق فلزی

دستگاه برش لیزری ورق فلزی با استفاده از روش برش لیزر فلزات یکی از پیشرفته ترین متد های ساخت قطعات دقیق ماشین آلات و ورقه های فلزی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخصص دارید؟ به ما بپیوندید