پشـتیبانی (فقط واتس اپ و تلگرام)

تلگرام واتس اپ

الکترود 7018

فرمت » جوشکاری » الکترود 7018
الکترود 7018

امتیاز

اشتراک گذاری

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

الکترود 7018

الکترود 7018 معمولا برای جوشکاری همه منظوره فولادهای کربنی و کم آلیاژ استفاده می شود. این الکترود در طیف متنوعی از پوزیشنها و تحت متغیرهای جوشکاری مختلف، خواص جوشکاری مطلوبی ایجاد میکند. بنابراین از الکترود 7018 در بسیاری کاربردهای صنعتی مانند جوشکاری انواع لوله، مخازن و بسیاری سازه های فولادی استفاده می شود.

الکترود 7018 میله ای از جنس فولاد کم کربن است که به وسیله یک پوشش کم هیدروژن بر پایه آهن پوشانده شده است. این پوشش در هنگام جوشکاری بخار میشود تا حوضچه جوش را از آلوده شدن به وسیله هوا و رطوبت حفظ کند. این الکترود دارای استحکام کششی برابر با 70000 پوند در اینچ مربع یا 480 مگاپاسکال است. سیم جوش 7018 جوشی با عمق نفوذ متوسط ایجاد میکند، در همه پوزیشن های جوشکاری کاربرد دارد و با جریان های مستقیم و غیر مستقیم قابل استفاده است.

جوشکاری با الکترود دستی

جوشکاری با الکترود دستی

ایجاد جوش با عمق نفوذ متوسط به این معنی است که اپراتور جوشکاری به سادگی میتواند جوشی را با عمق نفوذ مناسب، بدون عیب ذوب ناقص ایجاد کند. وجود پودر آهن در پوشش الکترود 7018 نیز موجب افزایش نرخ رسوب نشانی جوشکاری می شود. وجود برخی عناصر نیز مانند منگنز و سیلیسیم، در اغلب انواع الکترود 7018 ، به عنوان اکسیژن زدا عمل می کند و در این صورت جوشی تمیزتر ایجاد خواهد شد.

انتخاب جریان مناسب برای جوشکاری با الکترود 7018

برای انتخاب جریان مناسب برای جوشکاری با سیم جوش 7018 باید بر اساس قطر الکترود تصمیم گیری کرد. به طور کلی، حد بالای جریان برای کار با الکترود 7018 ، 225 آمپر است. اما قانونی که معمولا جوشکار ها از آن تبعیت می کنند، 30 آمپر به ازای هر 0.03 اینچ یا هر 0.8 میلیمتر قطر الکترود است. بنابراین، برای جوشکاری با الکترودی با قطر حدود یک دهم اینچ باید از جریانی حدود 90 آمپر استفاده کرد. لازم به ذکر است که قطر الکترود نیز بستگی به قطر قطعه کار مورد استفاده دارد. البته اغلب سازنده های الکترود، آمپر جریان مورد استفاده برای کار با الکترود را روی جعبه الکترود ذکر می کنند و این عدد باید معیار اصلی برای انتخاب جریان باشد. در حالت کلی، انتخاب جریان مناسب نیاز به مهارت و تجربه دارد.

الکترود 7018

الکترود 7018

انتخاب جریانی بالاتر از حد معیار تعیین شده در سیم جوش 7018 موجب بروز عیب آندرکات در جوشکاری شده و کنترل حوضچه جوش سخت میشود. چنانچه در هنگام جوشکاری با سیم جوش 7018 ، الکترود دچار گداختگی بیش از حد شود، میتواند نشانه استفاده از جریان زیاد باشد. انتخاب جریان پایین نیز ذوب ناقص را به همراه دارد. بنابراین انتخاب جریان اهمیت زیادی در جوشکاری با الکترود 7018 دارد.

نگهداری الکترود 7018

نکته مهم در کار با الکترود 7018 ، خشک نگه داشتن الکترود در مرحله انبار شدن و نگه داری است. پوشش روی الکترود 7018 ، جاذب رطوبت است و در صورت وجود رطوبت در پوشش، قوس ایجاد شده ناپایدار بوده و جوشی دارای خلل و فرج ایجاد میکند. یک راه حل مناسب برای جلوگیری از بروز این عیوب، خشک کردن میله در اجاق خشک کن است. خشک کردن سیم جوش 7018 با دمای حدود 260 درجه سانتیگراد و نگه داشتن آن در محفظه ای با دمای 120 درجه سانتیگراد انجام میشود. اجاق ها یا آون های خشک کن مخصوص الکترود برای همین منظور طراحی شده اند.

نامگذاری الکترود ها

نامگذاری الکترودها اغلب بر اساس استاندارد AWS انجام می شود و چهار سری اطلاعات بسیار مهم را در خصوص الکترود مشخص می کند. این چهار مورد شامل میله ای یا سیمی بودن الکترود یا سیم جوش، پوزیشن جوشکاری الکترود، استحکام جوش ایجاد شده و ترکیب شیمیایی الکترود میشود. با یادگیری نحوه نامگذاری الکترود میتوان به این اطلاعات پی برد. استاندارد A5.1 نامگذاری الکترودهای فولاد کربنی برای جوشکاری الکترود دستی را مشخص می کند. استاندارد A5.18 نامگذاری سیم جوش فولاد کربنی برای جوشکاری میگ را مشخص میکند. 

نامگذاری الکترود 7018

برای مثال، در نامگذاری الکترود E7018-1 H4R ، به ترتیب از چپ به راست، حرف E مشخص کننده الکترود است. عدد 70 نشان دهنده استحکام الکترود در واحد Ksi است. با تقسیم کردن این عدد به عدد  0.1450377 میتوان استحکام جوش را در واحد مگاپاسکال به دست آورد. عدد 1 پوزیشن قابل جوشکاری را نشان میدهد. پوزیشن های قابل جوشکاری با این الکترود، شامل تخت، افقی، عمودی و بالای سر میشود. چنانچه در این بخش از عدد 2 استفاده شده بود، نشان دهنده پوزیشن های تخت و افقی بود.

عدد بعدی نشان دهنده پوشش الکترود و جریان قابل استفاده است. در اینجا عدد 8 نشاندهنده پودر آهن با پتاسیم کم هیدروژن است. کم بودن هیدروژن موجب پایین آمدن احتمال تردی جوش و ترک هیدروژنی میشود. وجود عناصر قلیایی از قبیل سدیم و پتاسیم احتمال ایجاد آخالهای اکسیدی را در جوش کم می کند و جوشی تمیز با چقرمگی بالا ایجاد می کند.

جوش با الکترود دستی

جوش با الکترود دستی

وجود باقی اعداد و حروف بعد از خط فاصله، ضرورتی ندارد و در صورت لزوم اعلام می شود. در این مورد خاص، عدد 1 نشاندهنده چقرمگی و انعطاف پذیری جوش است. حرف H و عدد بعد از آن، میزان هیدروژن جوش را مشخص میکند. حرف R نشان دهنده این است که این الکترود برخی الزامات مربوط به رطوبت را پاس کرده است.

قیمت الکترود 7018

از آنجایی که هر الکترود کاربرد خاصی دارد و بحث رقابت قیمت در انتخاب الکترود مطرح نیست، بنابراین بحث در مورد قیمت الکترود 7018 معمولا مطرح نمیشود. با این وجود، ذکر این مسئله لازم است که قیمت الکترود 7018 با افزایش قطر الکترود بیشتر میشود. همچنین به طور کلی قیمت الکترود 7018 از الکترود های 6013 بیشتر است.

امتیاز

اشتراک گذاری

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

بیشتر بخوانید:

جوشکاری برنج

جوشکاری برنج به دلیل وجود روی در ساختار آلیاژی آن با مشکلات متعددی مواجه است. با این وجود، به دلیل استفاده بسیار زیاد این آلیاژ در

جوشکاری خودرو

جوشکاری خودرو به منظور اتصال دائمی قطعات فلزی به کار رفته در قسمت های داخلی و خارجی خودرو انجام می شود. به منظور جوشکاری خودرو و

جوشکاری مس

جوشکاری مس و آلیاژهای آن به دلیل کاربردهای زیاد آن ها در صنایع مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است. به غیر از آن دسته از آلیاژهای

جوشکاری سرب

جوشکاری سرب جزو آسان ترین فرایند های جوشکاری است، از این رو که در جوشکاری این فلز نیازی به فلاکس نیست و ترکیب فیلر هم مشابه

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخصص دارید؟ به ما بپیوندید