پشـتیبانی (فقط واتس اپ و تلگرام)

تلگرام واتس اپ

آبکاری شیرآلات

فرمت » ابکاری » آبکاری شیرآلات
آبکاری شیرآلات

امتیاز

اشتراک گذاری

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

آبکاری شیرآلات

آبکاری شیرآلات به معنای ایجاد پوششی محافظ روی شیرالات است که علاوه بر حفاظت، سبب زیبایی شیرآلات نیز می شود. در حقیقت امروزه علاوه بر کارایی و جنس شیر، رنگ و ظاهر آن ها نیز مهم است. این موضوع اهمیت فرایند آبکاری شیرآلات را دو چندان می کند. در آبکاری شیرآلات ، هرچه ضخامت لایه یا پوشش بیشتر باشد، آبکاری شیرالات موثر تر بوده و شیرآلات عمر بیشتری خواهند داشت. در آبکاری شیرآلات ، پوشش ایجاد شده می تواند رنگ و جنس و ضخامت های مختلفی داشته باشد که بسته به کاربرد ما می توانند تغییر کنند.

آبکاری شیرآلات بهداشتی

در میان انواع روش هایی که برای آبکاری شیرآلات بهداشتی وجود دارد می توان گفت آبکاری کروم استیل مرسوم ترین روش است. این در حالی است که برای آبکاری شیرآلات معمول از آبکاری برنزی، مسی و طلایی و همچنین رنگ های اپوکسی برای آبکاری محصولات خاص و شیک استفاده می شود.

در گذشته، آبکاری شیرآلات بیشتر به منظور محافظت و مقاوم سازی شیرآلات در برابر خوردگی و سایش و نهایتا افزایش طول عمر انجام می شد. اما هم اکنون، با توجه به مدرن شدن سبک زندگی، در فرایند آبکاری شیرآلات ، ظاهر شیرآلات نیز بسیار مهم است. بنابراین، در بحث آبکاری شیرآلات با توجه به دکوراسیون و مهم شدن رنگ بندی در مکان هایی مثل آشپزخانه یا سرویس بهداشتی، باید به رنگ فلز مورد نظر نیز توجه شود. همین موضوع باعث شده است تا تولید کنندگان شیرآلات از روش های نوین برای پرداخت نهایی استفاده کنند.

آبکاری شیرآلات

شیرآلات آبکاری شده به رنگ طلایی

خدمات آبکاری شیرآلات

خدمات آبکاری شیرآلات به روش های مختلفی نظیر روش لایه نشانی به روش PVD ، روش آبکاری الکترواستاتیک (پودری و کوره ای) و آبکاری الکترولاک (یا آبکاری الکتروفورتیک ) انجام می شود. جنس پوشش ایجاد شده در خدمات آبکاری شیرآلات ، بسته به روش آبکاری می تواند انواع مختلفی نظیر آبکاری کروم سخت ، آبکاری کروم تزئینی ، اپوکسی، نیکل و غیره باشد. همچنین با بهره گیری از خدمات آبکاری شیرآلات ، می توان به انواع رنگ های طلایی، سفید، مشکی، زیتونی و غیره دست یافت. در بین روش های گوناگون خدمات آبکاری شیرآلات ، تفاوت چندانی وجود ندارد ( حداقل از نظر مقاومت پوشش ایجاد شده) اما در هر حال آبکاری پی وی دی دارای بالاترین مقاومت در برابر خط و خش و خوردگی است.

بسیاری از افراد در هنگام استفاده از خدمات آبکاری شیرآلات ، از آن تحت عنوان رنگ آمیزی شیرآلات یاد می کنند که تعریف چندان دقیقی نیست. در حقیقت، استفاده از روکش یا همان آبکاری شیرآلات بسته به تکنولوژی استفاده شده به معنای اعمال لایه هایی از جنس های مختلف نظیر کروم، تیتانیوم و یا رنگ های پودری و غیره روی سطح است.

آبکاری شیرآلات با روکش کروم

همانطور که پیش تر اشاره شد، متداول ترین روش جهت آبکاری شیرآلات بهداشتی ، استفاده از روکش کروم است. در حقیقت در آبکاری شیرآلات بهداشتی ، فلز کروم اکسید شده و با یک لایه پوشش بسیار نازک روی شیرآلات بهداشتی تشکیل می شود که این لایه به سختی دیده می شود. آبکاری شیرآلات با کروم روشی است برای جلوگیری از خوردگی شیرآلات مورد نظر. همین موضوع سبب می شود تا قطعات مورد نظر پس از انجام فرآیند آبکاری شیرآلات بهداشتی ، در زمان های طولانی مدت شکل و رنگ خود را حفظ کنند.

خدمات آبکاری شیرآلات

فرآیند آبکاری فلزات

از کروم در سال ۱۷۹۸ به منظور آبکاری شیرآلات برای اولین بار استفاده شد. از ویژگی های کروم می توان به این موضوع اشاره کرد که این عنصر فلزی سخت و در عین حال ترد است. رنگ این فلز نقره ای متمایل به سفید است. کروم دارای مقاومت شیمیایی بالایی در برابر نمک ها، گاز ها و مواد قلیایی است. آبکاری شیرآلات با استفاده از کروم باعث می شود تا آن ها در برابر حرارت نیز مقاومت بیشتری پیدا کنند. همین موضوع سبب می شود تا شیرآلات هرگز کدر نشوند.

آبکاری شیرآلات با روکش نیکل

در اوایل قرن ۲۰ میلادی که آبکاری کروم مرسوم نبود، از فلز نیکل استفاده می شد. روکش نیکل دارای رنگی نقره ای متمایل به زرد است و از کروم کمی تیره تر است. نیکل معمولا به صورت تدریجی در دمای اتاق براقیت خود را از دست داده و کدر می شود. این موضوع را باید با آلیاژ سازی آن با مس یا روی برطرف کرد. همچنین در آبکاری نیکل، عیب دیگر نیکل نرم بودن آن است. همین امر سبب می شود پس از گذشت مدت زمانی از آبکاری شیرآلات ، این قطعه دچار فرسودگی شود. این موضوع سبب شد تا در دهه ۳۰ میلادی آلیاژ کروم جایگزین نیکل شود. اما در دهه های گذشته با پیشرفت تکنولوژی و علم متالورژی، و همچنین با بهره گیری از روش های نوین نظیر PVD دوباره نیکل جایگاه خود را در آبکاری به دست آورد.

خدمات آبکاری شیرآلات

شیرآلات آبکاری شده به رنگ های مختلف

آبکاری شیرآلات با روکش برنزی

آبکاری شیرآلات با استفاده از روکش برنز نیز در بین مشتریان پر طرفدار است. برنز دارای طیف رنگی گسترده ای از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره (نزدیک به مشکی) را دارا است. همین تنوع باعث شده است تا افراد به اشتباه خیلی از پوشش های غیرفلزی و رنگی را با پوشش برنز اشتباه گیرند. در بحث آبکاری شیرآلات با برنز باید نهایت دقت را داشته باشیم تا به رنگ قابل قبول خود دست پیدا کنیم.

آبکاری شیرآلات استیل ضد زنگ

در صورتی که شیرآلات مورد نظر از جنس استیل ضد زنگ باشد دیگر نیازی به آبکاری ندارد. چرا که این ماده علاوه بر مقاومت به خوردگی دارای جلوه لازم برای زیبایی نیز می باشد. در حقیقت در بحث آبکاری شیرآلات از روکش استیل ضدرنگ بیشتر برای شیرآلات برنجی استفاده می شود. در صورتی که از روکش های مذکور استفاده شود، لکه های آب کمتر روی بدنه شیرآلات باقی می ماند و عمر قطعه نیز بسیار بالا می رود.

آبکاری شیرآلات دست دوم

کارگاه آبکاری

آبکاری شیرآلات با روکش مس

مس یکی از پرکاربرد ترین مواد برای ساخت بدنه شیرآلات است. بیشتر از روکش مسی در بحث آبکاری شیرآلات برنجی استفاده می شود. یکی از مزیت های بزرگ مس خاصیت ضد باکتری بودن آن است. همین موضوع سبب می شود روکش مسی در آبکاری شیرآلات در مکان های آلوده به میکروب بسیار پر طرفدار باشد. از دیگر مزیت های مس رنگ زیبای آن است که نزدیک به قرمز است. این موضوع باعث می شود تا آبکاری مس به آشپزخانه یا سرویس بهداشتی زیبایی خاصی دهد. 

آبکاری شیرالات با روکش اپوکسی

پوشش های اپوکسی یا همان رنگ های غیرفلزی نیز در آبکاری شیرآلات استفاده می شوند. در حقیقت، رنگ پودری یا رنگ الکترواستاتیک از ذرات ریز و خشک رزین به همراه رنگ دانه ساخته شده و با تکنولوژی پیچیده ای بر سطح شیرآلات اعمال می شود. این رنگ ها پوششی مقاوم بر سطح شیرآلات تشکیل می دهند. استفاده از روکش های اپوکسی دست آبکاران را در تولید شیرآلات با رنگ های مختلف باز کرده است. برای نمونه استفاده از آبکاری شیرآلات با پوشش اپوکسی در دکوراسیون منازل و ساختمان ها بسیار پر طرفدار است. همین موضوع باعث علاقه مندی بسیاری زیاد معماران و سازندگان ساختمان ها به این رنگ ها شده است.

آبکاری شیرآلات دست دوم

قطعات فلزی آبکاری شده به رنگ طلایی

آبکاری شیرآلات دست دوم

آبکاری شیرآلات دست دوم یکی از چالش هایی است که در هنگام استفاده بیش از حد از شیرآلات پیش روی کاربران قرار می گیرد. در حقیقت پس از گذشت چندین سال ممکن است آبکاری شیرآلات دچار زدگی و خط و خش شود. معمولا این ایرادها در اثر مواردی نظیر ضربه ایجاد می شوند. در این صورت می توان شیرآلات را تعویض و یا ترمیم کرد. اما باید توجه داشت که آبکاری شیرآلات دست دوم مقرون به صرفه نیست. حتی در صورتی که آبکاری شیرآلات دست دوم توسط متخصصین و در کارگاه های مخصوص صورت گیرد، در مقایسه با فرآیند آبکاری اولیه گران تر خواهد بود. ممکن است آبکاری شیرآلات دست دوم دوام و پایداری آبکاری اولیه را نیز نداشته باشد.

در آبکاری اولیه شیرآلات، روکش فلزی روی سطحی قرار می گیرد که مرحله پرداخت نهایی را طی کرده باشد. اما در آبکاری شیرآلات دست دوم لایه فلزی مستقیما باید روی لایه آبکاری قبلی قرار گیرد که امکان پذیر نیست. زیرا رنگ برای چسبیدن به سطحی زبر و خشن نیاز دارد. در حالت کلی برای آبکاری شیرآلات دست دوم به انجام مراحل زیر نیاز خواهیم داشت.

آبکاری شیرآلات بهداشتی

شیرآلات آبکاری شده

ابتدا باید لایه اولیه تشکیل شده در آبکاری شیرآلات توسط روش هایی نظیر اسید شویی پاک شود. به این کار آب برداری نیز گفته می شود. در مرحله بعد برای آبکاری شیرآلات باید مرحله پرداختکاری را انجام داد تا سطحی مناسب آبکاری به دست آید. در نهایت می توان فرایند آبکاری شیرآلات را جهت ترمیم انجام داد. در بحث آبکاری شیرآلات کهنه، انجام مراحل مذکور نیازمند تجهیزاتی نظیر دستگاه پرداختکاری، کوره، وان آبکاری و مواد مورد نیاز جهت اسید شویی است. همین موارد هزینه آبکاری شیرآلات کهنه را شدیدا بالا می برند.

قیمت آبکاری شیرآلات

در بحث قیمت آبکاری شیرآلات عواملی نظیر طراحی، نوع آبکاری، مدل روکش و نما و ظاهر شیرآلات موثر هستند. برای مثال در صورتی که از روکش های گران قیمت تر استفاده شود قیمت آبکاری شیرآلات نیز افزایش می یابد. همچنین انتخاب رنگ و نوع آبکاری شیرآلات ، تا حد زیادی به سلایق مشتری و ظاهر و رنگ مکانی که شیرآلات در آن استفاده می شود بر می گردد. در نتیجه انتخاب مواد و روش های ارزان تر می تواند قیمت آبکاری شیرآلات را کاهش دهد.

آبکاری شیرآلات بهداشتی

قطعات فلزی آبکاری شده

امتیاز

اشتراک گذاری

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

بیشتر بخوانید:

آبکاری لوستر

آبکاری لوستر همانند آبکاری بسیاری از فلزات سبب جلوگیری از آسیب دیدن قطعه مورد نظر (لوستر) می شود. در حقیقت با استفاده از روش آبکاری لوستر‌

ساچمه شات بلاست

ساچمه شات بلاست ساچمه شات بلاست ، قطعات فلزی (معمولا فولادی) کوچکی هستند که به عنوان ماده اولیه و مصرفی دستگاه شات بلاست از آن استفاده

تولید لوله گالوانیزه

تولید لوله گالوانیزه فرایندی است که به منظور افزایش مقاومت به خوردگی و زنگ زدگی لوله های فولادی انجام میشود. لوله های فولادی به شدت مستعد

آندایزینگ تیتانیوم

آندایزینگ تیتانیوم فرآیندی است که در آن یک لایه اکسیدی از جنس اکسید تیتانیوم روی سطح فلز تیتانیوم تشکیل می شود. لایه تشکیل شده منجر به

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تخصص دارید؟ به ما بپیوندید